Jak vybrat

Jak vybrat vhodný hydraulický rotátor, případně drapák?

Pro výběr vhodného rotátoru a drapáku je nutné se zamyslet nad několika body/otázkami:

  • požadovaná nosnost rotátoru (jaká je nosnost a zvedací síla mé hydraulické ruky)?
  • jaký průtok a tlak oleje je v hydraulickém systému, do kterého se bude rotátor připojovat?
  • jak vypadá část Vaší hydraulické ruky, ke které bude rotátor připojen (bude zajištěn čepem v uložení, bude se montovat na přímo k přírubě, atp.)
  • jaké pracovní nářadí (drapáky) budete k rotátoru připojovat (uzpůsobené pro připojení na hřídel rotátoru přes čep nebo přímo na přírubu, atd.)
  • k jaké činnosti bude rotátor používán? Bude sloužit zejména pro zvedání a otáčení břemen „směrem nahoru“ nebo na něj bude vyvíjen i tlak „směrem dolů“?

Pokud si s výběrem nevíte rady, zavolejte nám na +420 773 202 321 a my Vám rádi poradíme.

Dělení produktů společnosti Baltrotors

1) Drapákové rotátory (označení GR) – nejběžnější rotátory dodávané zejména pro stroje pracující v lesním hospodářství – traktorové vyvážečky, vyvážecí vleky za čtyřkolky a malotraktory, odvozní soupravy atp. Tyto nejběžnější rotátory se vyrábějí v rozmezí nosnosti od 1 – 16 tun.

2) Rotátory s přídavným olejovým kanálem (označení GRS) – méně běžné rotátory, které jsou vybaveny přídavným olejovým kanálem pro hydraulický pohon dalšího příslušenství.

3) Rotátory pro harvestory (označení HR) – rotátory speciálně vyvinuté pro stroje sloužící k těžbě dřeva tzv. harvestorovou technologií (harvestory a těžební stroje).

4) Průmyslové rotátory (označení CPR a GIR) – rotátory konstruované pro použití ve specifických a náročných podmínkách (extrémně prašné nebo mokré prostředí, dokonce i pod vodní hladinou). Použití např. pro bagry, speciální nakladače, speciální stavební stroje (např. Menzi Muck, atp.), hydraulické ruky a jeřáby používané na šrotištích, v přístavech, atd.

5) Propojení a propojení s brzdou – tlumiče rázů (označení BR a BRM) – masivní a spolehlivé komponenty sloužící k propojení rotátoru a hydraulické ruky (pokud je potřeba, na přání zákazníka).

 

Jak vybrat hydraulický rotátor

Jak vybrat hydraulický rotátor

 

Výklad některých pojmů

Max. axiální zatížení statické = “jak těžké břemeno může na rotátoru viset” (10 kN = cca 1 000 kg)

Max. axiální zatížení dynamické = “jak těžkým břemenem může rotátor otáčet” (5 kN = cca 500 kg)

Točivý moment nebo také krouticí moment vyjadřuje působení síly na bod vzdálený od osy otáčení (hřídele rotátoru). Fyzikálně se jedná o moment síly. Název krouticí moment se užívá v technických oborech u rotačních pohonných systémů.

Obvykle se udává v jednotkách Nm (newtonmetr), krouticí moment 1 Nm znamená, že hřídel působí na bod vzdálený jeden metr od osy silou 1 newton.

Zastupované značky

AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor Formiko Hydraulics Ltd JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Tizmar snc